Bezpieczna podróż autokarem – zasady i zalecenia
Bezpieczna podróż autokarem to kwestia bardzo istotna i dziś omówimy zasady z nią związane.
Bezpieczna podróż autokarem to najważniejszy element każdej udanej eskapady. Zarówno samemu, jak i z grupą znajomych czy zorganizowaną wycieczką istotne jest poznanie i przestrzeganie zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo na każdym kroku. Szczególnie ważne jest to tylko dla nas, ale i dla osób, którymi opiekuje się opiekun wycieczek, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo w czasie podróży. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze zasady, których przestrzeganie zapewni nam bezpieczeństwo podczas wyjazdu.
Bezpieczna podróż autokarem – zasady i obowiązki przed wyjazdem
Priorytetem podczas organizowania wyjazdu autobusowego dla dzieci i młodzieży jest bezpieczeństwo pasażerów. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy autobus jest w dobrym stanie technicznym, a firma przewozowa cieszy się pozytywnymi opiniami. Organizator wycieczki powinien dokładnie zapoznać się z umową zawieraną z firmą przewozową, aby ustalić prawa i obowiązki obu stron oraz wymagania dotyczące stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia. W przypadku podejrzeń o niesprawność autobusu lub zachowanie kierowcy sugerujące wpływ alkoholu, nauczyciel lub rodzic powinien nie wyrazić zgody na wyjazd i skontaktować się z najbliższą policją lub Inspekcją Transportu Drogowego. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w sezonie wycieczkowym przygotowuje wykaz punktów, w których przeprowadzane są kontrole stanu technicznego autobusów i kierowców przewożących dzieci i młodzież. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. uprawnienia kierowcy, stan techniczny autobusu oraz wyposażenie. Jeśli kierowca, bądź przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę techniczną pojazdu, wówczas powinno się poszukać zastępczego autokaru, który na pewno będzie w pełni sprawny.
Zasady w trakcie podróży
Jeśli planujesz wyjazd autobusowy zorganizowany dla dzieci lub młodzieży do 18 roku życia, pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze. Takie pojazdy powinny być oznakowane z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W przypadku złych warunków pogodowych, tablice powinny być oświetlone lub wykonane z materiału odblaskowego. Kierowca jest zobowiązany do włączania świateł awaryjnych podczas wsiadania i wysiadania pasażerów. W czasie jazdy, kierującemu autobusem zabrania się spożywania posiłków, palenia tytoniu oraz oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest włączony. W czasie postoju należy korzystać tylko z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach oraz poinformować dzieci o tym, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów. Osoby opiekujące się grupą są współodpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas podróży, a w przypadku łamania zasad przez kierowcę, należy zwrócić mu uwagę. Niezbędne wyposażenie autobusu to między innymi apteczka doraźnej pomocy.
Zasady panujące w autokarze
Przed rozpoczęciem podróży autobusem opiekun wycieczki musi omówić z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania. W przypadku, gdy autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, kierowca i uczestnicy wyjazdu muszą mieć zapięte pasy. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku bezpieczeństwa. Kierowca autobusu musi poinformować pasażerów o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a informacje te mogą być przekazane przez urządzenia audiowizualne lub znaki umieszczone w autobusie. W trakcie jazdy dzieci nie mogą wychylać się przez okna, spacerować po wnętrzu pojazdu, opierać się o drzwi lub stawać na siedzeniach. Przejścia w autobusie muszą być wolne, a miejsca przy drzwiach powinny być zajęte przez osoby dorosłe. Uczestnicy wyjazdu mogą być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku wycieczek zagranicznych, osoby ubezpieczone w razie wypadku i kosztów leczenia mogą być uczestnikami.
Zostań opiekunem i zapisz się na nasz kurs opiekuna wycieczki